< powrót

Ile jest lig i rozgrywek piłkarskich w Polsce?

5 miesięcy temu | 05.12.2023, 17:58 Ile jest lig i rozgrywek piłkarskich w Polsce?

Piłka nożna, uznawana za najpopularniejszy sport w Polsce, ma bogatą strukturę ligową i pucharową. Zarządzana przez Polski Związek Piłki Nożnej, obejmuje zarówno rozgrywki męskie, jak i żeńskie na różnych poziomach.

Rozgrywki Męskie

Rozgrywki klubowe mężczyzn w Polsce są organizowane na wielu poziomach. Na najwyższym szczeblu znajduje się Ekstraklasa, po której następują kolejno: I liga, II liga, czterogrupowa III liga i 20-grupowa IV liga. Poniżej tych lig funkcjonują szczeble okręgowe, w tym klasa okręgowa oraz klasy A, B i C.

Rozgrywki Żeńskie

W przypadku kobiet, struktura ligowa również jest zróżnicowana. Na najwyższym poziomie znajduje się Ekstraliga, po której następują dwugrupowa I liga, czterogrupowa II liga, 17-grupowa III liga i IV liga.

Rozgrywki Pucharowe

Oprócz lig, w Polsce odbywają się również rozgrywki pucharowe. Wśród mężczyzn są to Puchar Polski i Superpuchar Polski, a w przeszłości również Puchar ligi. Dla zespołów kobiecych organizowany jest Puchar Polski.

Podsumowanie

Struktura rozgrywek piłkarskich w Polsce jest złożona i różnorodna, obejmując wiele poziomów ligowych oraz rozgrywki pucharowe, zarówno dla mężczyzn, jak i kobiet. To świadczy o bogatej kulturze piłkarskiej w kraju.